Svake godine Američko društvo za estetsku i plastičnu hirurgiju (ASAPS), jedno od najuglednijih profesionalnih udruženja, objavljuje statistiku potražnje za uslugama. U 2016. godini među najpopularnije oblasti nehirurške kozmetologije spadaju injekcione i laserske tehnike: botulinum terapija, injekcije hijaluronske kiseline, lasersko uklanjanje dlačica, lasersko resurfacing kože, kao i fotorejuvenacija, mikrodermoabrazija i druge.
U našem članku ćemo govoriti o najpopularnijim metodama "medicine ljepote".
Tehnike injekcija u kozmetologiji
Injekcije su popularne prvenstveno zato što vam omogućavaju postizanje željenog rezultata bez kirurške intervencije. Vrste injekcija variraju ovisno o dubini do koje se izvode: od površinskih slojeva kože do dubokih slojeva mišića. Trajanje efekta također varira: od nekoliko sedmica do nekoliko godina.
Okarakterizirajmo glavne tehnike ubrizgavanja koje se danas koriste u kozmetologiji.
Botulinska terapija
Ovo je uvođenje lijekova napravljenih od botulinum toksina koji proizvodi bakterija Clostridium botulinum. Njegovo djelovanje blokira prijenos nervnih signala do mišića, pa se oni opuštaju. U početku se terapija botulinum toksinom koristila za liječenje poremećaja povezanih sa grčevima, kao što su tikovi, a kasnije se počela koristiti za izglađivanje bora.
Indikacije za primjenu botulinum toksina u kozmetologiji su bore na licu - u uglovima i oko očiju, na čelu, u uglovima usta, nazolabijalnim naborima, kao i promjene na ovalu lica. Bore srednje dubine se izglađuju uz pomoć botulinum toksina, čime se poništava niz promjena vezanih za dob.
Zahvat se ne izvodi ako pacijent ima upalne kožne bolesti, poremećaje krvarenja ili je liječen antibioticima i antikoagulansima. Kontraindikacije također uključuju zatajenje bubrega ili jetre, individualnu netoleranciju na lijekove botulinum toksina i parezu mišića lica. Injekcije se ne daju ženama tokom trudnoće i dojenja. Ljekari s oprezom liječe pacijente koji imaju tendenciju suočavanja s oticanjem, hernijama očnih kapaka i cerebrovaskularnim nezgodama.
Priprema za postupak ne zahtijeva ozbiljna ograničenja: preporučuje se izbjegavanje fizičke aktivnosti i ne pijenje alkohola. Injekcija pomoću finih igala obično ne izaziva nelagodu. Doktor može izvršiti do 25 injekcija u jednom dijelu lica tokom postupka. Ovo traje 10-15 minuta. Efekat se može proceniti nakon 2 nedelje. Bore su izglađene zbog opuštanja mišića, ali profesionalno izvedenim injekcijama mimika i izrazi lica su očuvani.
Rezultat botulinum terapije je reverzibilan, efekat traje od 3 do 6 meseci. Nakon toga, pokretljivost mišića lica se potpuno vraća.
Napomenu
Jedna jedinica djelovanja jednaka je 3 × 107 molekula botulinum toksina. Dozu (broj jedinica djelovanja) određuje kozmetolog. U prosjeku govorimo o sljedećim brojkama:
- područje čela - 20-30 jedinica;
- brada - do 10 jedinica;
- područje oko očiju - 24 jedinice;
- nos i most nosa - 10 jedinica.
Konturna plastika
Tokom zahvata doktor koristi posebne filere (filere) za ispravljanje bora, konture lica i njegovih pojedinačnih područja. Savremene injekcije u kozmetologiji izvode se pomoću filera, koji omogućavaju postizanje tzv. efekta 3D modeliranja uz očuvanje svih crta lica.
Napomenu
Većina modernih filera napravljena je na bazi hijaluronske kiseline. Dio je međućelijske tvari i igra važnu ulogu u održavanju ravnoteže vode u tkivima i njihovoj obnovi u slučaju oštećenja. Injekcije hijaluronske kiseline ne samo da pomažu u vlaženju tkiva, već i stimuliraju vlastitu proizvodnju okvirnih proteina - kolagena i elastina.
Indikacije za konturnu plastičnu kirurgiju uključuju bore, nabore i nejasno ovalno lice. Kontraindikacije: rak, dijabetes, bolesti vezivnog tkiva, kožne bolesti, poremećaji zgrušavanja krvi, trudnoća i dojenje, individualna netolerancija.
Konturna plastična kirurgija ne zahtijeva posebnu pripremu. Brojni lijekovi za to sadrže anestetik, inače liječnik može dati lokalnu anesteziju. Nakon konturiranja mogući su otekline, modrice i induracija u području injekcije, koji se sami povlače u roku od nekoliko dana.
Učinak konturiranja može trajati do dvije godine.
Bioreinforcement
Hijaluronska kiselina je našla primenu u bioarmiranju, posebnoj proceduri koja rezultira formiranjem „unutrašnjeg okvira" lica. Ako je pacijentova koža izgubila tonus, izgleda mlohavo, bez sjaja, ako ima finih bora i znakova ptoze, tada liječnik ubrizgava lijekove duž "linija opuštenosti" koji održavaju tonus kože iznutra. U tom slučaju lekar može tačno predvideti kako će se bore formirati i uvođenjem preparata hijaluronske kiseline sprečiti njihov nastanak.
Biorevitalizacija
Injekcije su također indicirane za vlaženje i zasićenje kože određenog područja hranjivim tvarima. U ovom slučaju govorimo o postupku biorevitalizacije. Uz njegovu pomoć možete poboljšati stanje kože ruku, dekoltea, vrata i lica.
Injekcije su kontraindicirane ako pacijent ima upalne bolesti kože ili alergije na komponente lijeka. Period trudnoće, laktacije, kao i pogoršanje somatskih bolesti također su prepreka i za biorevitalizaciju i za bioarmiranje.
Prije primjene hijaluronske kiseline nije potrebna posebna priprema. Blago crvenilo kože nakon biorevitalizacije nestaje u roku od nekoliko sati. Efekat traje do 12 meseci. Biorevitalizacija se obično izvodi jednom u 1-2 mjeseca.
Vektorsko podizanje
Za zatezanje kože određenih područja (na primjer, u jagodicama, bradi), liječnici koriste vektorsko podizanje. Slično je kao bioarmatura, samo se lijek ubrizgava duž nekoliko paralelnih linija u smjeru željenog podizanja.
Za vektorski lifting koriste se preparati hijaluronske kiseline i kalcijum hidroksiapatita. Izbor u korist potonjeg se vrši ako je potrebno podizanje područja sklona oticanju. Vrijeme resorpcije ovog lijeka je duže nego kod hijaluronske kiseline - do 3 godine.
Plazmolifting
Suština ove tehnike je da pacijentu da svoju krvnu plazmu koja sadrži trombocite. Plazma sadrži mnoge biološki aktivne komponente koje stimulišu rast ćelija, učestvuju u metabolizmu i, što je veoma važno, sopstvena krvna plazma nije strana tvar za organizam. To znači da se ne odbija i ne izaziva alergijske reakcije.
Plazmolifting poboljšava mikrocirkulaciju u koži, normalizuje ravnotežu vode i jača lokalni imunitet. Postupak se izvodi ako pacijent počnu razvijati fine bore, prve znakove starosti, kako bi se obnovilo zdravlje kože (na primjer, nakon opekotina od sunca). Plazmolifting također može poboljšati učinak drugih kozmetičkih procedura.
Plazmolifting također ima niz kontraindikacija, iako ih je malo:
- onkološke bolesti, hepatitis, bolesti krvi;
- trudnoća i dojenje;
- infektivne i upalne bolesti kože;
- egzacerbacije hroničnih bolesti, akutne infekcije.
Za izvođenje plazma liftinga pacijentu se uzima 20-40 ml krvi iz vene. Zatim se centrifugira na poseban način kako bi se dobila frakcija plazme s visokim sadržajem trombocita. Zatim doktor intradermalno ubrizgava dobijenu frakciju u mikropapule po cijelom području tretmana. Standardni kurs uključuje 4 sesije sa intervalom od 7-14 dana, a efekat može trajati do dve godine. Ipak, preporučuje se ponavljanje kursa jednom godišnje.
Mezoterapija
Davanje lijekova mikroinjektiranjem direktno u kožu radi poboljšanja njenih svojstava. Mezoterapija se koristi za dodatno hranjenje i vlaženje kože te sprječavanje starenja. Također se koristi za borbu protiv strija i stimulira rast i vitalnost kose. Za injekcije možete koristiti ne samo pojedinačne lijekove, već i mezoterapijske koktele koji imaju složeni učinak. Uz površinsku primjenu, biorevitalizacija i plazma lifting se također smatraju opcijama mezoterapije.
Za velike površine koje se tretiraju, liječnici koriste posebne uređaje - injektore. Potreba za anestezijom određena je individualnom osjetljivošću pacijenta.
Tehnike ubrizgavanja su atraktivne prvenstveno za pacijente koji se boje operacije. Ali vrijedi uzeti u obzir da je uvijek moguće da se javi individualna reakcija na lijek, što je teško unaprijed predvidjeti. Osim toga, injekcije nose rizik od formiranja hematoma, promjene boje kože, fibroze - formiranja pečata na mjestu uboda. O svim ovim rizicima morate unaprijed razgovarati sa svojim ljekarom.
Kako statistika pokazuje. . .
. . . žene u starosnoj grupi od 35 do 64 godine čine oko 60% svih onih koji traže pomoć kozmetologa.
Laserske tehnologije u estetskoj medicini
Suština izlaganja laseru može se razumjeti dešifriranjem skraćenice LASER - Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation - "pojačanje svjetlosti korištenjem stimuliranog zračenja. "Odnosno, laser je uređaj koji "koncentrira" elektromagnetno zračenje u vrlo moćan usmjereni snop. Zbog toga se laserski snop može ciljati, precizno i pulsirati.
Upotreba lasera u kozmetologiji moguća je u nekoliko područja.
Lasersko podmlađivanje
Tehnika se zasniva na zagrijavanju kože snopom. Ovaj efekat je kratkotrajan, što znači da ne uzrokuje ozbiljnu štetu. Međutim, dovoljno je izazvati upalu kao odgovor. Kao rezultat, stimulira se proizvodnja kolagena u koži, a to je strukturni protein koji daje elastičnost i tonus. Ovim efektom bore se „guraju" prema van.
Indikacije za lasersko podmlađivanje su fine bore, vidljiva vaskularna mreža, proširene pore, ptoza mekih tkiva, oštećene konture lica, prisustvo ožiljaka na koži, post-akne, dupla brada, višak pigmentacije. Postupak je kontraindiciran ako pacijent ima upale i tumore u području liječenja, psorijazu ili kožna oboljenja. Lasersko podmlađivanje se ne izvodi u trudnoći ili ako pacijentkinja ima jaku preplanulost. Zahvat zahtijeva posebnu pažnju kod pacijenata sa šećernom bolešću, hipertenzijom, anginom pektoris, kod pacijenata sa oboljenjima krvi itd.
Dubinsko lasersko pomlađivanje ne zahtijeva posebnu pripremu i izvodi se bez anestezije. Za trajni efekat potrebno je uraditi 3-4 postupka u razmaku od mjesec dana.
Frakciona fototermoliza
Bore, staračke pjege, proširene pore, ožiljci na koži, vranine, strije, mali vaskularni defekti - svi ovi problemi se mogu riješiti ako se podvrgnete postupku frakcijske fototermolize.
Ovo je također laserska tehnologija za estetsku medicinu, ali ovdje zrak ima svoje karakteristike. Podijeljen je na nekoliko mikro-zraka (frakcija), od kojih svaka nije deblja od ljudske kose. Svi oni utiču na mikroskopske delove kože, pa se tako dobija svojevrsni „mrežasti" tretman – naizmjenično se smjenjuju područja koja su zahvaćena laserskim snopom s područjima koja nisu bila zahvaćena. U tretiranim područjima kolagen i elastin se uništavaju, a u preostalim netaknutim ćelijama pokreću se procesi obnavljanja „gubitaka". To obnavlja kožu, povećava njenu elastičnost, tonus i poboljšava izgled.
Frakcijska fototermoliza je postupak koji se može izvesti čak i na osjetljivim dijelovima lica, kao što su kapci. Kontraindikacije za to su trudnoća, rak, dijabetes, zarazne bolesti ili kožne bolesti u akutnoj fazi.
Oporavak nakon frakcijske fototermolize dolazi brzo, doslovno u roku od tjedan dana, a bazalni sloj epidermisa se vraća u normalu već prvog dana. Da bi efekat bio izraženiji, liječnici preporučuju pohađanje 3-4 sesije u intervalima od mjesec dana.
U slučaju povećane osjetljivosti, pacijent se podvrgava zahvatu pomoću anestetičkog gela, ali se to u većini slučajeva može izbjeći.
SMAS lifting
Engleska skraćenica SMAS - površinski mišićno-aponeurotski sistem - znači "potkožni mišićno-aponeurotski sloj". Formiraju ga mišići i ligamenti. Podizanje ovog sloja omogućava postizanje dobrih rezultata. Odnosno, zatezanjem kože borimo se protiv površinskih bora, a djelovanjem na SMAS izglađujemo dublje bore.
SMAS lifting se izvodi pomoću ultrazvučnog aparata. Zagrijavanjem dubokih slojeva kože i mišića, ultrazvučni val uzrokuje njihovu kontrakciju i aktivira proizvodnju strukturnih proteina. Ubrzanje metaboličkih procesa dovodi do poboljšanja izgleda.
Često se SMAS lifting preporučuje pacijentima koji iz ovih ili onih razloga ne žele da se podvrgnu hirurškom liftingu. Druga kategorija pacijenata koji su pogodni za SMAS lifting su oni koji su podvrgnuti hirurškom liftingu i žele da produže rezultat.
Tokom zahvata, ultrazvukom, kozmetolog „vidi" duboke slojeve i procjenjuje stanje mišića i fascije. U skladu s tim, terapeutski učinak energetskog ultrazvuka usmjerava liječnik na potrebnu dubinu na željene mišiće, fascije i ligamente.
SMAS lifting ne zahteva posebnu pripremu. Postupak je umjereno bolan, uzimanje analgetika omogućava vam da ga udobno podnesete. Efekat je djelimično vidljiv odmah nakon zahvata, a rezultati liftinga mogu se u potpunosti procijeniti nakon tri mjeseca.
Injekcione tehnike u kozmetologiji i laserskoj estetskoj kozmetologiji omogućavaju rješavanje mnogih problema koji su prije samo nekoliko godina zahtijevali operaciju. Produženje mladosti nije samo san žena, danas se uslugama kozmetologa obraćaju i mladi i muškarci koji su ranije rijetko posjećivali kozmetičke ordinacije. A mogućnost rješavanja mnogih problema bez kirurške intervencije, naravno, čini estetsku medicinu sve privlačnijom i traženijom.
Kako odabrati kozmetičku ordinaciju
Vjerovatno će svaki posjetitelj kozmetičkih centara reći da je jedna od ključnih tačaka u odabiru "vaše" klinike i "tvog" doktora individualni pristup, koji provodi (ili ne provodi) specijalista. Kozmetolog će vam reći o nijansama kombinovanja ličnog i objektivnog pristupa:
"Radeći u kozmetologiji, ne možemo djelovati samo na osnovu naših preferencija i razmatranja. Moramo uzeti u obzir pacijentova očekivanja, njegovo raspoloženje, uključujući njegove sumnje i strahove. Ovdje iskustvo stručnjaka igra odlučujuću ulogu. Na primjer, klinika Gradient zapošljava kozmetologe sa visokom medicinskom spremom, specijalizacijom iz oblasti estetske medicine, a obučeni su i za savremene tehnike. Ovo omogućava da se problem sagleda šire.
I ne možemo ne spomenuti važnost moderne opreme. Proizvođači idu ka poboljšanju uređaja, a klinike, ali i sami pacijenti, svakako obraćaju pažnju na to. "
Estetska medicina i kozmetologija omogućavaju ispravljanje mnogih nedostataka izgleda, kao što su bore, ožiljci, akne, što poboljšava izgled i produžava mladost.
Ekspresijske bore koje pokazuju starost mogu se eliminisati kozmetičkim procedurama kao što je intradermalno oblikovanje lica.
Moderne tehnologije u medicini pomažu u rješavanju mnogih kozmetičkih problema bez primjene radikalnih mjera.
Cijena kozmetičkih postupaka ovisi o složenosti zadatka, području korekcije i količini posla.
Sva pitanja koja imate možete postaviti na prvoj konsultaciji sa kozmetologom.